Bez właściwie poprowadzonej reklamy praktycznie żadna firma nie osiągnie zamierzonego sukcesu. Zwłaszcza, jeśli jest to firma dopiero wchodząca na rynek. W dzisiejszych czasach, gdzie konkurencji jest od groma, trzeba się wyróżniać i pokazać się potencjalnym klientom od jak najlepszej strony. Najlepszą formą reklamy jest więc reklama wizualna. Na czym dokładnie polega i jakie są jej rodzaje? O tym poniżej.
Reklama wizualna – definicja
Pod pojęciem reklamy wizualnej kryje się każdy rodzaj promocji, który wykorzystuje obraz do namówienia konsumenta do zakupu reklamowanej usługi bądź produktu. Do wypromowania danej marki używa się wizualnych środków przekazu, w celu wyróżnienia się na tle konkurencji i zwrócenia na siebie uwagi.
Ze względu na swoje właściwości wyróżnia się trzy typy reklamy wizualnej: reklama zewnętrzna zwana outdoor, wewnętrzna (inaczej indoor), oraz reklama występująca w mediach, czyli w internecie i telewizji. Należy jednak zaznaczyć, że reklama wizualna to przede wszystkim forma promocji, która ma wykorzystywać wyłącznie zmysł wzroku. Ma w ten sposób wywoływać pozytywne skojarzenia, jak i oddziaływać na konkretne działania.
Jest to bez wątpienia najskuteczniejsza forma reklamy, gdyż większość ludzi to właśnie wzrokowcy. Obraz jest dla nich łatwiej zapamiętać i łatwiej nawiązać z nim relacje.
Reklama outdoor
Reklama zewnętrzna, czyli outdoor, to jedna z bardziej – jak nie najbardziej – tradycyjna forma reklamy. Wykorzystuje się ją głównie w przestrzeni miejskiej i podmiejskiej, na przykład w postaci tablic informacyjno-promocyjnych (billboardy lub na ścianach budynków). Są one zazwyczaj duże, przez co zwracają na siebie uwagę, jak i kolorowe. Ich kompozycja może się zmieniać wraz z trwającymi trendami, jednak najczęściej składają się z dużych zdjęć i prostych, krótkich haseł. Mają przykuwać uwagę, ale nie zajmować zbyt dużego czasu na ich rozszyfrowanie – ich odbiorcami są przede wszystkim kierowcy lub osoby podróżujące komunikacją miejską, więc to muszą być proste i atrakcyjne komunikaty.
Równie popularne są banery – nieco mniejsze, ale z podobną skutecznością dotarcia do odbiorcy. Zwykle wiesza się je na siatkach i ogrodzeniach, ale także na budynkach. Ich kompozycja przypomina tą z billboardów, ale w skromniejszej wersji. Piesi mogą również dostrzec na przystankach autobusowych, tramwajowych lub wystawach przed sklepami tzw. citylight, czyli podświetlane od wewnątrz tablice reklamowe. Warto także wspomnieć o car wrapping’u, czyli oklejaniu pojazdów nadrukami reklamowymi. Mogą to być zarówno samochody osobowe, jak i ciężarówki, czy autobusy lub pociągi. Taka forma promocji jest nazywana również reklamą mobilną, gdyż dosłownie się porusza po całym mieście, a nawet kraju.
Mniej oczywistą formą reklamy zewnętrznej są formy świetlne. Zalicza się do nich podświetlane kasetony z logo firmy, litery przestrzenne z lampami LED, albo klasyczne neony.
Reklama indoor
Reklama wewnętrzna z kolei jest formą promocji nastawionej na przekaz informacji. Z racji, że znajduje się ona wewnątrz danego obiektu, odbiorca ma więcej czasu na zaznajomienie się z treścią reklamy. Co nie zmienia faktu, że również musi być atrakcyjna wizualnie i przyciągać uwagę. Wykorzystuje się je najczęściej podczas targów branżowych, jak i po prostu w środku siedziby danej firmy. Występuje w formie standów, roll-upów, bądź ściankach reklamowo-ekspozycyjnych i potykaczy.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości Premium-Print – drukarnia cyfrowa z Poznania.