Rolnictwo jest sektorem, który aktualnie już od kilkudziesięciu lat rozwija się równie szybko, jak inne gałęzie gospodarki. Sami rolnicy też dbają o to, by ich gospodarstwa nie pozostawały w tyle za rozwojem technologicznym. Pozwala im to nie tylko na rozwój i poszerzanie wiedzy, ale przede wszystkim na uzyskanie lepszych rezultatów swoich prac, a co za tym idzie, większy zysk. Często jednak, by wszystko to było możliwe, potrzebne jest zaciągnięcie pożyczki. Jaką ofertę mają dla rolników banki? Odpowiemy na to pytanie.
Jak banki podchodzą do rolników?
Banki traktują rolników na dwa sposoby:
- jak zwykłych klientów – proponują wtedy kredyt indywidualny dla osoby otrzymującej dochody z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego;
- jak klienta prowadzącego gospodarstwo rolne – w takim wypadku banki proponują kredyt rolniczy na środki trwałe lub inwestycje.
Na co rolnicy potrzebują dodatkowych środków?
Z danych banków i instytucji finansowych wynika, że co czwarty właściciel gospodarstwa rolnego decyduje się na kredyt. Największym zainteresowaniem cieszą się pożyczki inwestycyjne. Takie kredyty dla rolników najczęściej zaciągane są na zakup gruntów rolnych. Rolnikom brak jest też pieniędzy na środki ochrony roślin, nawozy i materiały do produkcji rolnej.
Kto sięga po pomoc banku?
Na zaciąganie kredytów dla rolników decydują się przede wszystkim gospodarze pracujący na dużym areale, przekraczającym 30 hektarów. Jest to efektem tego, że większe gospodarstwa generują szersze potrzeby inwestycyjne.
Czy warto sięgać po kredyty dla rolników?
Co ciekawe rolnicy stosunkowo rzadko sięgają po kredyty. Większość z tych, którzy odczuwają problemy finansowe, lub dodatkowe potrzeby finansowe związane z rozwojem gospodarstwa decydują się na pomoc rodziny, lub sięgają do oszczędności. Na kredyt decyduje się co czwarty rolnik mający problemy finansowe. Jednak w wielu sytuacjach warto zdecydować się na pomoc banku. Jednak najpierw koniecznie należy zapoznać się z ofertą i udać się do oddziału, by skorzystać z porady pracownika banku. Na pewno wybierając kredyt, należy zwrócić szczególną uwagę na wysokość oprocentowania. Ponadto trzeba też przyjrzeć się, czy podmiot go udzielający pobiera na przykład prowizję za rozpatrzenie wniosku kredytowego, opłatę za ustanowienie zabezpieczeń lub wcześniejszą spłatę kredytu.
Co oferują banki?
Oferty banków przeznaczone dla rolników różnią się zarówno ilością formalności jak i możliwą do zaciągnięcia kwotą. Aktualnie oferta jest niezwykle szeroka i potrafi być bardzo mocno zindywidualizowana, co jest niezwykle korzystne dla klienta. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, warto skorzystać z pomocy pracowników banku, którzy dobrze znają ofertę i na pewno pomogą w doborze najwłaściwszego kredytu. Odpowiednio dobrany kredyt jest lepszy zarówno dla klienta, któremu pozwoli łatwiej poradzić sobie z problemami finansowymi, czy rozwinąć gospodarstwo, jak i dla banku, który może być pewien terminowej spłaty.