Jak sprawdzić wiarygodność firmy kontrahenta?

Z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej wiąże się mnóstwo pozytywów, ale i wyzwań sprawiających, że czasem bywa ona niełatwym orzechem do zgryzienia. Trudności pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy darzymy wszystkich zbyt dużym zaufaniem, co naturalnie nie jest dobrą postawą w interesach. Nie wszyscy pamiętają o tym, że wraz z chwilą stania się przedsiębiorcą, czym prędzej powinniśmy zacząć wyrabiać w sobie nawyk zwracania bacznej uwagi na to, z kim rozpoczynamy współpracę. Jest to rzecz niezwykle ważna, bowiem uchronienie się od inicjowania kontaktów biznesowych z nierzetelnymi, czy nieuczciwymi partnerami to już połowa naszego powodzenia. Przed oszustwem może uratować nas jedynie wzmożona czujność, z którą to wiąże się uważne sprawdzanie, czy dana działalność gospodarcza jest wiarygodna. Jak się za to zabrać?

Na dobra sprawę niewielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych znajdujących się na początku swej drogi wie, że uzyskanie informacji na ten temat jest bezpłatne i może zostać przeprowadzone nie dość że w szybki, to jeszcze i prosty sposób. Jeśli chcemy uzyskać jak najprawdopodobniejszy wynik w badaniu prawdziwego biznesowego oblicza naszego kontrahenta, najlepiej przeprowadzić je w dwóch lub trzech etapach. Oprócz danych, jakie możemy na jego temat zdobyć w Internecie, powinniśmy również niezależnie zaczerpnąć je na stronie CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (prod.ceidg.gov.pl.) Znajduje się na niej pełna baza przedsiębiorców, których możemy odnaleźć korzystając z wyszukiwarki danych. CEIDG będzie najbardziej pomocny w przypadku analizowania profilu firm kontrahentów będących osobami fizycznymi prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą.

Niezależnie warto sprawdzić firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym (ems.ms.gov.pl). Ten krok może być szczególnie ważny, gdy zależy nam na uzyskaniu pewności co do spółek komandytowych, akcyjnych, z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółdzielni. Gdy mamy jednak podejrzenie, że firma kontrahenta może być zadłużona, a więc i niewypłacalna, warto zaczerpnąć na jej temat wiedzy również i w Krajowym Rejestrze Dłużników. Uzyskanie odpisu będzie wówczas kosztem kilkudziesięciu złotych.

Jeśli nie pominiemy żadnego z etapów sprawdzania, czy interesująca nas działalność gospodarcza nie została na przykład zawieszona, wykreślona z któregoś z rejestrów, czy też nieprzypadkowo wygasły jej uprawnienia, będziemy mogli być pewni, że prowadzone przez nas interesy będą kwitły w najlepsze. Potraktujmy więc kwestię weryfikowania wiarygodności działalności gospodarczych kontrahentów nadzwyczaj poważnie. To od tego zależy przecież płynność finansowa naszej firmy, a więc i nasz sukces jako przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *