Ubezpieczenie auta od kradzieży — wszystko, co musisz wiedzieć

Bez względu na wiek i wartość pojazdu, jego kradzież zawsze jest ogromnym ciosem. Aby zminimalizować konsekwencje takich zdarzeń, warto wykupić dobre ubezpieczenie. Jak wybrać najlepsze AC kradzieżowe?

Choć statystyki kradzieżowe z roku na rok są coraz bardziej optymistyczne, złodzieje wciąż pozostają koszmarem właścicieli aut. Trudno się dziwić. Kradzież, nawet kilkunastoletniego, wysłużonego pojazdu skutecznie burzy poczucie bezpieczeństwa, komplikuje codzienność i naraża kierowców na dodatkowe koszty. Tych na szczęście można uniknąć. Jak? Dzięki dobremu ubezpieczeniu przed kradzieżą.

Ubezpieczenie kradzieżowe — OC czy AC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie chroni Cię przed skutkami kradzieży. Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie, gdy Twoje auto zniknie z parkingu, musisz wykupić dobrowolne autocasco (więcej na temat ubezpieczenia od kradzieży przeczytasz w artykule https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-od-kradziezy-samochodu/). Co ważne, zakres AC powinien obejmować takie zdarzenia. Jeśli sięgniesz po przypadkową, najtańszą polisę, może się okazać, że nie uwzględnia ona kradzieży. Po zdarzeniu ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, a Ty… przeżyjesz wyjątkowo nieprzyjemną niespodziankę.

Ważny zakres autocasco

Na rynku istnieją trzy podstawowe warianty AC — all risk, tradycyjne ubezpieczenia chroniące od konkretnych ryzyk oraz mini casco — tanie autocasco w wersji mini.

  • Polisy all risk zapewniają ochronę od wszystkich zdarzeń, które nie zostały wymienione w wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela. Kompleksowo chronią samochód i wyposażenie, także przed kradzieżą. W parze z bardzo szerokim zakresem idą równie wysokie ceny. AC all risk to najdroższe AC na rynku.
  • Tradycyjne ubezpieczenia AC zapewniają wypłatę odszkodowania w przypadku zaistnienia konkretnych, wskazanych przez ubezpieczyciela zdarzeń. Może być to np. kolizja, pożar czy kradzież. Pamiętaj, że kupując AC kradzieżowe, nie dostaniesz odszkodowania w innych okolicznościach, których nie obejmuje ochrona.
  • AC w formule mini to ubezpieczenia o stosunkowo wąskim zakresie. Zazwyczaj chronią jedynie od konkretnych ryzyk, które prowadzą do utraty auta w wyniku kradzieży lub szkody całkowitej.

Pierwszym krokiem do znalezienia najlepszego AC jest sprawdzenie, czy jego zakres obejmuje szkody kradzieżowe. Takie informacje znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Jeśli wybrane przez Ciebie ubezpieczenie zapewnia wypłatę odszkodowania po kradzieży, czas na analizę dodatkowych parametrów.

AC od kradzieży — co warto wiedzieć, aby wybrać najlepsze?

Zanim wybierzesz najlepsze AC kradzieżowe, zwróć uwagę nie tylko na zakres ochrony, ale także na szczegółowe parametry danej oferty:

  • Udział własny w szkodzie. Udział własny to określona procentowo (rzadziej kwotowo) jaką część wartości szkody pokryjesz z własnej kieszeni. Choć wysoki udział własny pozwala obniżyć kwotę składki, obniża także kwotę odszkodowania. Jeśli ubezpieczyciel wyceni szkodę na 20 000 zł, przy 20% udziale własnym wypłaci tylko 16 000 zł odszkodowania.
  • Sumę ubezpieczenia. Jeśli wybierzesz AC ze stałą sumą ubezpieczenia, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie wyliczone na podstawie wartości z dnia zawarcia umowy. W przypadku ubezpieczenia z sumą zmienną, podstawą kalkulacji będzie wartość auta z dnia szkody. Wybierając AC ze stałą sumą ubezpieczenia, otrzymasz pełen zwrot kosztów skradzionego pojazdu. Jeśli zechcesz kupić auto o porównywalnym standardzie do tego, które straciłeś, nie będziesz musiał dopłacać.

Ważne (ramka): większość umów AC opiera się na zmiennej sumie ubezpieczenia. Często zdarza się jednak, że za dodatkową opłatą ubezpieczony może ją zmienić na stałą.

  • Dodatkowe zabezpieczenia antykradzieżowe. Przed zawarciem umowy większość ubezpieczycieli wymaga zamontowania w aucie jednego lub dwóch zabezpieczeń antykradzieżowych. Jeśli w momencie kradzieży ich nie było lub były niesprawne, może odmówić wypłaty świadczenia. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w OWU.
  • Konsumpcję sumy ubezpieczenia. Jeśli umowa zawiera taką opcję, przy wystąpieniu więcej niż 1 szkody w roku ubezpieczeniowym, ubezpieczyciel pomniejszy kwotę do kolejnej rekompensaty o wypłacone już odszkodowanie. Ten parametr jest szczególnie ważny, jeśli zawierasz umowę w formule all risk.

Ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży?

Koszt ubezpieczenia od kradzieży zależy od wartości auta i wybranego pakietu. Jak pokazują dane udostępnione przez porównywarkę AC Mubi kupowane w pakiecie z OC może kosztować od 200 do 300 zł za pełen rok ochrony (dla aut o wartości około 20 000 zł). W przypadku droższych pojazdów średnie ceny wynoszą od 500 do 600 zł rocznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *