Dlaczego prąd dla firm jest droższy? Wyjaśniamy!

Przedsiębiorstwa płacą zazwyczaj więcej za energię elektryczną niż gospodarstwa domowe. Wynika to między innymi z innych potrzeb, ale także specjalnego prawodawstwa dotyczącego gospodarstw domowych. Dziś wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają różnice i co może uczynić firma, aby obniżyć swoje rachunki za prąd!

Moc umowna

Pierwszym krokiem do wyjaśnienia zagadki jest zrozumienie pojęcia mocy umownej. Określa się ją w umowie między dostawcą a odbiorcą energii indywidualnie dla każdego z przyłączy. Nigdy nie przekracza zadeklarowanej mocy przyłączeniowej. Odpowiada ilości energii elektrycznej dostarczanej do punktu poboru w określonym momencie. Im wyższa moc umowna, tym cena energii elektrycznej również rośnie. Przedsiębiorstwa, zwłaszcza zajmujące się produkcją, niemal zawsze oznaczają się wyższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną niż gospodarstwa domowe. Wynika to z faktu, że korzystają z dużej liczby, często energochłonnych urządzeń elektrycznych. Wyższa moc umowna pozwala uniknąć przeciążenia sieci.

Urząd Regulacji Energetyki

Osobną kwestię wpływającą na cenę energii elektrycznej stanowi działanie Urzędu Regulacji Energetyki. URE zajmuje się przede wszystkim zatwierdzaniem cen energii, jednak tylko dla gospodarstw domowych korzystających z taryfy G. Dzięki temu gospodarstwa domowe stoją na uprzywilejowanej pozycji, ponieważ mogą liczyć na stabilne ceny prądu. Nie dotyczy to jednak firm, dla których ceny ustalane są przez spółki obrotu energią elektryczną.

Czy firmy są skazane na drogą energię?

Na szczęście przedsiębiorstwa mogą zrobić bardzo wiele, aby obniżyć opłaty za prąd stanowiące ogromną część comiesięcznych kosztów, o czym można przeczytać na stronie Poprostuenergia.pl. Wystarczy zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, aby płacić za zużycie prądu i korzystać z innych udogodnień. Korzystne oferty dla firm umożliwiają zawarcie umowy w bardziej atrakcyjnej cenie w każdej strefie. Dostępne są również warianty zawierające niskie opłaty handlowe Warto rozważyć taki krok, szczególnie, że wszelkich formalności da się dopełnić wygodnie przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *