Coraz częściej mówimy o zjawisku tzw. srebrnej gospodarki ukierunkowanej na potrzeby osób starszych. Jak wynika ze statystyk, w Polsce od 2014 roku jest więcej osób powyżej 65 roku życia niż dzieci do lat 14. Deweloperzy i fundusze oferujące mieszkania na wynajem stoją przed wyzwaniem – jak dostosować swoją ofertę mieszkaniową do przechodzącego transformację społeczeństwa?
Według prognoz GUS do 2020 roku w Polsce będzie 20 proc. osób powyżej 65 roku życia, a za 30 lat ta grupa stanowić będzie ok. 30 proc. ogółu społeczeństwa. Osiedla mieszkaniowe dostosowane do potrzeb tej, jak wynika z przeprowadzonych badań, coraz liczniejszej grupy klientów muszą spełniać określone wymagania, by stworzyć przyjazną przestrzeń do codziennego funkcjonowania. Seniorzy potrzebują zupełnie innych warunków mieszkaniowych i udogodnień niż np. rodziny z dziećmi czy single:
– Seniorzy rzadziej niż ludzie młodzi kupują mieszkania. Natomiast zdarza się, że sprzedają posiadane od wielu lat nieruchomości, ponieważ mieszkają w zbyt dużych lokalach i domach lub najzwyczajniej wolę przenieść się do bardziej praktycznych przestrzeni: z windą, lepszą lokalizacją i wyposażeniem. Wynajem w tej sytuacji wydaje się odpowiednim i wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie generuje dodatkowych obciążeń wynikających z posiadania na własność mieszkania lub domu, takich jak remonty, bieżące naprawy usterek, czy zakup całego wyposażenia – podkreśla Rafał Malik, Dyrektor Biura Zarządzania Najmem Funduszu Mieszkań na Wynajem.
Funkcjonalność, wygoda i bezpieczeństwo, czyli mieszkania bez barier
Najważniejsze, aby osoba, która przeprowadza się do nowo wynajętego mieszkania nie musiała się martwić o jego stan – potrzebą remontu, niedziałającymi sprzętami czy nawet sposobem ogrzewania. Kluczową kwestią w aranżacji lokalu jest przede wszystkim funkcjonalna łazienka i kuchnia. – Kuchnia powinna być przestronna i umożliwiać bezproblemowe poruszanie się pomiędzy blatem, szafkami, lodówką a kuchenką. Podobnie jak bezpieczna łazienka z dużą i wygodną kabiną prysznicową – zauważa ekspert.
Warto również zlikwidować nawet niewielkie różnice poziomów, wyeliminować progi i śliskie powierzchnie: – W proponowanych przez Fundusz w pełni wyposażonych mieszkaniach chcemy przede wszystkim, aby nasi klienci jak najdłużej zachowali niezależność i samodzielność, dlatego kładziemy nacisk na nowoczesne i bezpieczne rozwiązania dostosowane do wymogów obecnych i przyszłych najemców. Odnotowujemy wynajem mieszkań przez osoby starsze, które wracają na emeryturę do kraju. Wśród wynajmujących są także osoby, które sprzedają swoje nieruchomości i wolą rezydować w mieszkaniach oferowanych przez Fundusz. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie najmem instytucjonalnym Fundusz Mieszkań na Wynajem oddał właśnie do użytku nową inwestycję – w Gdańsku przy ul. Kołodzieja – dodaje ekspert.
Przemyślany dobór usług i doskonała lokalizacja
Wynajmując mieszkanie osobie na emeryturze warto zaoferować pomoc na wypadek wystąpienia usterki, o czym często inwestorzy proponujący swoje nieruchomości zapominają. A poczucie bezpieczeństwa to często karta przetargowa przy wyborze danego lokalu przez wynajmującego:
– W każdym z budynków oferowanych przez Fundusz Mieszkań na Wynajem funkcjonuje całodobowy serwis, który sprawdzi się w sytuacji awarii. Chcemy, aby nasi lokatorzy czuli się pewnie i mieli świadomość, że w każdej chwili mogą uzyskać niezbędną pomoc – komentuje Rafał Malik.
Istotne jest też to, co znajduje się wokół inwestycji. Przyjazna przestrzeń oznacza bliskość sklepów, aptek, punktów usługowych i terenów zielonych oraz przystanków komunikacji miejskiej. Osoby starsze muszą zatem realnie ocenić, czy zakup mieszkania jest im niezbędny, czy wolą skorzystać z popularnego zachodniego wzorca najmu instytucjonalnego.